Wersje językowe

Zabawki dla dwulatka - najciekawsze propozycje

0

Zabawki dla dwulatka

Zabawki dla dwulatka powinny wspierać jego rozwój pod wieloma kątami: emocjonalnym, społecznym, umysłowym, ale też motorycznym. Powinny pobudzać wyobraźnię, kreatywność, zachęcać do ćwiczenia mowy. Zapraszamy do przeczytania naszego zestawienia najlepszych zabawek dla dzieci w wieku 2 lat.

Ukochany miś lub pluszak

Jeśli dwulatek nie posiada swojego ulubionego przyjaciela w postaci misia lub pluszowego zwierzątka, to będzie to dla niego ważny prezent. Szczególnie przyda się do oswajania trudnych emocji. Miś lub pluszak może też uczyć empatii oraz budowania relacji międzyludzkich.

Wybierając pluszaka dla dwulatka warto zdecydować się na klasyczną wersję maskotki. Taką, której “osobowość” dziecko będzie mogło samo ukształtować, decydować, co miś lubi a czego nie lubi. Taką, która nie wyjdzie z mody w następnym sezonie. 

Zabawki do ciągnięcia

Chodzenie, a właściwie bieganie, sprawia dwuletnim dzieciom dużą radość. Warto to wykorzystać i podarować maluchowi zabawki, które można ciągnąć na sznurku. Mogą to być zwierzątka na kółkach, pojazdy takie jak pociąg albo wózeczki, w których dziecko może przewozić swoje skarby. Najlepszym wyborem są oczywiście zabawki drewniane. Dobrze, żeby były stabilne, ponieważ maluch najprawdopodobniej będzie chciał je zabierać ze sobą na spacery i testować na różnych podłożach.

Klocki i puzzle dla dwulatka

Układanie i dopasowywanie elementów rozwija motorykę małych rączek, koordynację oko-ręka, a także wyobraźnię przestrzenną dziecka. Podczas budowania wieży z klocków czy układania puzzli, dziecko ćwiczy również skupienie. Wybierając tego typu zabawki zwróć uwagę na to, by poszczególne elementy były dosyć duże. W przypadku puzzli można zdecydować się na miękkie produkty, wykonane z pianki. O ile maluch samodzielnie może budować wieżę z klocków, to podczas układania puzzli będzie potrzebował pomocy osoby dorosłej.   

Książeczki

Wśród zabawek dla dwulatka nie może zabraknąć książeczek. Pełnią one ważną rolę rozwojową - kształtują wyobraźnię, zachęcają do ćwiczenia mowy, przekazują wiedzę o świecie. Idealnie, gdy w książeczkach poruszane są tematy bliskie dziecku, sytuacje, z którymi może się utożsamiać. 

Ze względu na to, że dwulatek nie wyróżnia się dużą cierpliwością, dobrym wyborem są książeczki “aktywizujące”, np. posiadające okienka, przesuwane elementy, ponieważ dzięki temu można dłużej utrzymać uwagę dziecka. Świetne będą także książeczki, które wymagają od dziecka odpowiedzi na stawiane pytania. Najczęściej przyjmują formę prostych zagadek.

Farby i masa plastyczna

Zabawki dla dzieci w wieku 2 lat mogą już wspomagać rozwój wrażliwości artystycznej. Dwuletni maluch nie ma jeszcze na tyle rozwiniętej motoryki, by pewnie posługiwać się pędzlem, dlatego idealnym wyborem będą farby do malowania palcami. Już podczas pierwszej zabawy dobrze jest przyzwyczaić dziecko do malowania w jednym konkretnym miejscu, np. przy niskim stoliku albo na podłodze, z której łatwo można zmyć farbę. Koniecznie trzeba też wyposażyć się w duży karton i pilnować malucha podczas malowania. 

Dwulatek jest też gotowy na to, by lepić pierwsze figurki z masy plastycznej (plasteliny, ciastoliny itp.). Można z dzieckiem bawić się w odciskanie kształtów z foremek lub wykrawanie kształtów z masy (również przy użyciu specjalnych foremek). Dużą radość dwulatkowi może sprawiać zgniatanie figurek, które zrobił rodzic lub opiekun. 

Zabawki do piaskownicy

Zabawki dla dwulatka do piaskownicy kupowane są najczęściej w zestawach: wiaderko, foremki i narzędzia. Na początku maluch raczej nie będzie używał łopatki czy grabek. Być może nie będzie nawet samodzielnie wykonywał figurek z piasku. Może się okazać, że największą frajdę sprawi mu niszczenie babek, które wykonał rodzic czy opiekun albo odnajdywanie zakopanych w piasku przedmiotów. Jednak już od początku warto pokazywać dziecku, w jaki sposób używać foremek i narzędzi.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl