Wersje językowe

Umiejętności społeczne dzieci - jak je kształtować?

0

Jak kształtować umiejętności społeczne dzieci?

Rozwijając umiejętności społeczne naszych dzieci stwarzamy im możliwość poznawania w bezpiecznej atmosferze określonych zasad i reguł, które są niezbędne do funkcjonowania w społeczeństwie. Uczymy maluchy także, czym jest empatia i pokazujemy, jak realizować własne potrzeby w zgodzie ze sobą oraz z szacunkiem wobec innych osób.

Czym są umiejętności społeczne?

Pod hasłem "umiejętności społeczne" kryje się szereg zachowań ułatwiających nam nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów, współdziałanie w grupie oraz porozumiewanie się z otoczeniem w jasny, zrozumiały i akceptowalny sposób. Umiejętności społeczne wiążą się więc nierozłącznie z wiedzą o tym, jak wyrażać oraz rozpoznawać emocje – zarówno swoje, jak i innych. Dzięki wysoko rozwiniętym umiejętnościom społecznym budujemy ponadto poczucie własnej wartości i sprawczości, łatwiej również radzimy sobie z wyzwaniami współczesnego świata. 

Umiejętności społeczne dzieci 

Według ekspertów kluczowym momentem dla rozwoju umiejętności społecznych dzieci jest wiek przedszkolny. Im wcześniej jednak zaczniemy kształtować umiejętności społeczne naszych pociech,  tym lepiej. Starajmy się więc na co dzień stwarzać jak najwięcej sytuacji pozwalających maluchom na opanowanie zachowań, dzięki którym łatwiej będą radzić sobie później podczas pracy w grupie, interakcji z rówieśnikami oraz w kontakcie z osobami dorosłymi.  

Pozwalajmy dzieciom na testowanie i próbowanie – wzmocnimy dzięki temu ich sprawczość i wiarę we własne siły. Nie wyręczajmy naszych pociech nawet wtedy, gdy obawiamy się, że nie poradzą sobie z danym wyzwaniem. Dzięki temu dzieci będą miały szansę poznać swoje ograniczenia i nauczyć się prosić o pomoc. Dodatkowo umożliwimy im oswojenie się z rzeczywistością, w której odnosi się zarówno sukcesy, jak i porażki. 

Zachęcajmy dzieci do kontaktu z rówieśnikami. Nie ingerujmy jednak, gdy podczas zabawy maluchów pojawią się kłótnie i spory. Dajmy dzieciom możliwość samodzielnego rozwiązania konfliktów i osiągania porozumienia. Rozmawiajmy z dziećmi jak najwięcej – o tym, co dzieje się u nas w pracy, w domu, o naszych uczuciach i emocjach - zawsze w spokojny, pozbawiony pośpiechu i agresji sposób. Pamiętajmy, że przykład idzie z góry. Dlatego umiejętności społeczne naszych dzieci w dużej mierze zależeć będą od tego, jak my - rodzice - radzimy sobie z otaczającym nas światem. 

Jak kształtować umiejętności społeczne dzieci? Propozycje zabaw

Oczywiście oprócz codziennej rutyny doskonałym sposobem na kształtowanie umiejętności społecznych naszych pociech jest wspólna zabawa. Najlepiej taka, podczas której zachęcać będziemy maluchy do odgrywania różnych ról i wyrażania emocji. Dzieci będą miały dzięki temu szansę rozwinąć empatię oraz nauczyć się rozpoznawania potrzeb innych osób. 

Przykłady? Możemy zaproponować dziecku zabawę w role. Zainscenizujmy scenkę, w której jesteśmy lekarzem, a nasza pociecha przychodzi do nas na wizytę w roli opiekuna przeziębionego misia. Zachęćmy malucha do opisania problemu oraz zalećmy mu opiekę nad pluszakiem, czyli przykrywanie misia kocykiem, przytulanie go i opowiadanie mu śmiesznych historyjek poprawiających nastrój. 

Kolejną zabawą, przy pomocy której maluch może rozwijać umiejętności społeczne jest zabawa w teatrzyk. Wystarczy koc, dwa krzesła oraz kilka ulubionych maskotek dziecka. Usiądźmy na widowni, poprośmy nasze dziecko, żeby przedstawiło nam każdego pluszaka po kolei i pytajmy, jak piesek lub kotek się czuje: czy jest radosny, smutny, czy rozzłoszczony. Stworzymy dzięki temu przestrzeń do rozmowy z dzieckiem o emocjach i uczuciach, także tych dla malucha trudnych. 

Jeśli chcemy natomiast wzmocnić wiarę malucha w siebie oraz nauczyć go opowiadania o swoich mocnych stronach, pobawmy się razem z dzieckiem w zabawę pod tytułem "trzy sukcesy". Przed pójściem spać, gdy nasza pociecha będzie leżeć już w łóżku, poprośmy ją o odszukanie w pamięci trzech sytuacji z mijającego dnia, w których dała sobie świetnie radę. Każdą odpowiedź malucha nagrodźmy całusem na dobranoc. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl