Wersje językowe

Przytulanie dzieci - jak wpływa na rozwój i dlaczego jest ważne?

0

Przytulanie dzieci - jakie płyną z tego korzyści?

Naukowcy nie mają wątpliwości – przytulanie dzieci ma magiczną, uzdrawiającą moc. Dlaczego jest tak ważne oraz co dzieje się w sytuacji, gdy maluchy pozbawione są bliskiej relacji z opiekunem?  

Przytulanie dzieci: korzyści jest cała masa

Pierwsze lata życia dziecka mają decydujący wpływ na jego rozwój. W tym okresie dla malucha zdecydowanie najważniejszy jest bliski kontakt z opiekunem. Dziecko otoczone czułą opieką  – przytulane i zaopiekowane  – uczy się budowania zaufania do otaczającego je świata. Dodatkowo, przytulanie dzieci sprawia, że w dorosłym życiu są one odważniejsze i bardziej pewne siebie.

Udowodnione zostało naukowo, że przytulanie dzieci ma pozytywny wpływ na ich odporność oraz zdrowie fizyczne: wzmacnia więzi międzyludzkie, rozwija zdolność empatii oraz zmniejsza poziom lęku. Podczas przytulania wydziela się oksytocyna, tak zwany hormon szczęścia, a obniża kortyzol – hormon stresu.  

Przytulanie dzieci pod lupą naukowców

O tym, jak ważny dla dzieci jest czuły dotyk i bliski kontakt z rodzicami, świadczyć mogą wyniki przeprowadzonych na początku XX w. w Stanach Zjednoczonych badań. Jasno pokazują one, że maluchy z domów dziecka, mimo iż ich podstawowe potrzeby biologiczne były zaspokajane, rozwijały się wolniej niż inne dzieci: częściej chorowały oraz cierpiały na zaburzenia psychofizyczne. 

Powyższe badania potwierdzone zostały także w trakcie eksperymentu amerykańskiego psychologa Harry'ego Harlowa. Odłączył on małe małpki od biologicznych matek i przydzielił je losowo do dwóch "matek zastępczych": kanciastej i drucianej oraz miękkiej, owiniętej przyjemną w dotyku tkaniną. 

Podczas badania okazało się, iż wszystkie małpki, nawet te, które karmione były przez drucianą matkę, cały czas tuliły się do przyjemnej, mięciutkiej atrapy matki. Tym samym dowiedzione zostało, że decydujący wpływ na przywiązanie dziecka do matki ma nie pokarm, a bliskość fizyczna.  

Rodzicielstwo bliskości - najcenniejszy dar

Pamiętając o tym, jak bardzo duży wpływ ma dotyk na emocjonalne i społeczne życie naszych pociech, postawmy na rodzicielstwo bliskości i wprowadźmy przytulanie dzieci do codziennego, obowiązkowego harmonogramu każdego dnia. Nie żałujmy maluchom uścisków – będzie to dla nich cenny i trwały dar, który zaprocentuje w przyszłości pogodą ducha oraz poczuciem bezpieczeństwa bez względu na pojawiające się w życiu problemy i troski. 

Idąc za radą specjalistów, już od narodzin dziecka stosujmy terapię czułością – kangurujmy maluchy, czyli nośmy je długo i jak najczęściej blisko swojego ciała, a podczas zabiegów pielęgnacyjnych wykonujmy dzieciom delikatny masaż: z czułością głaskajmy plecki, brzuszek i kończyny maluszka. 

Co ciekawe, masaż i przutulanie dziecka działa korzystnie dla obu stron: tej, która jest przytulana i tej, która przytula. Dowiedziono, że zapach malucha pobudza endorfiny również w organizmie mamy i taty, dlatego przytulanie dzieci ma zbawienny wpływ także na zdrowie i samopoczucie rodzica.

Maskotka dobra na dziecięce lęki

Ukochany pluszowy miś, szmaciana lalka przytulanka, mięciutki w dotyku piesek lub kotek... Dzieci lubią mieć swoją ulubioną maskotkę zawsze pod ręką. I nic dziwnego – odkryto, że nawet jeśli przytulamy się nie do osoby, a przedmiotu, nasze lęki egzystencjalne tracą na sile. Zadbajmy więc o to, aby nasza pociecha miała swojego pluszowego przyjaciela i bądźmy wyrozumiali, jeśli maluch nie będzie chciał ruszyć się bez przytulanki ani na krok.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl