Wersje językowe

Pluszaki nie tylko do zabawy - terapeutyczny wpływ misiów na dzieci

0

Pluszaki nie tylko do zabawy - terapeutyczny wpływ misiów na dzieci

Zbawienny wpływ zabawek na psychikę dziecka znany jest nie od dziś. W stresujących dla maluchów sytuacjach przytulanki stanowią swego rodzaju „apteczkę pierwszej psychologicznej pomocy”. Nic dziwnego więc, że coraz częściej z ich niezawodnego wsparcia korzystają strażacy, policjanci oraz ratownicy medyczni.

Delikatna, podatna na zranienia i urazy psychika dziecka nierzadko wystawiana jest na ciężkie próby. Nie zawsze niestety mamy możliwość, aby uchronić nasze pociechy przed trudnymi dla nich wydarzeniami. Możemy jednak zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby w jak największym stopniu wesprzeć maluchy i zapewnić im niezbędne dla ich prawidłowego rozwoju poczucie bezpieczeństwa.

Kojący wpływ zabawek na psychikę dziecka

Zadbajmy więc wspólnie o to, aby we wszystkich karetkach pogotowia ratunkowego, komisariatach, szpitalach oraz w szeregach straży pożarnej pluszowe misie były zawsze obecne. Dzięki swojej magicznej, terapeutycznej mocy pluszaki złagodzą uraz psychiczny wywołany traumatycznym dla malucha wydarzeniem, zapewniając mu zastępcze źródło oparcia. Przytulanki umożliwią także służbom ratunkowym nawiązanie kontaktu z będącym w  szoku dzieckiem, dzięki czemu łatwiej będzie przeprowadzić akcję ratunkową oraz wykonać niezbędne zabiegi medyczne.

Zapewnienie wsparcia w postaci dotyku pluszowego misia ma również ogromny wpływ na to, jak dziecko poradzi sobie z często przerastającym jego możliwości adaptacyjne zdarzeniem. Z przeprowadzonych do tej pory eksperymentów wynika, iż dzięki natychmiastowej pomocy psychologicznej, powrót do równowagi psychicznej po nagłym wypadku przebiega zdecydowanie szybciej.

Pluszowi przyjaciele do zadań specjalnych

Pomoc pluszowych przyjaciół przydatna jest również wtedy, gdy maluchy radzić muszą sobie z koniecznymi, ale nierzadko trudnymi dla nich zmianami. Zakończenie edukacji w przedszkolu i rozpoczęcie nauki w szkole, pojawienie się nowego członka rodziny - siostrzyczki lub brata to wydarzenia, które wiążą się z silnymi emocjami. Dzieciom łatwiej przystosować się do nowej sytuacji, dzięki obecności ukochanej przytulanki u boku: czują się mniej samotne i bezradne, gdy opowiedzieć mogą pluszowemu misiowi o swoich troskach i zmartwieniach.

Ukochane przytulanki niezastąpione będą także podczas pobytu w szpitalu lub wizyty u lekarza. Nie tylko dotrzymają maluchowi towarzystwa, ale również pomogą odwrócić uwagę dziecka podczas szczepienia, pobierania krwi oraz skutecznie pocieszą po zabiegu. Aby przekonać dziecko, że badanie wcale nie jest takie straszne, jakie się wydaje - zróbmy najpierw zastrzyk misiowi. Na pewno dzielnie to zniesie.

Pingwiny dla ludzi o wielkim sercu

Na ratunek dzieciom zawsze spieszą nie tylko misie, ale również inne maskotki. Pełne uroku pluszowe pingwiny marki Bukowski Design, podarowane siostrom zakonnym prowadzącym w Broniszewicach dom dla niepełnosprawnych chłopców, spisały się na piątkę z plusem. Dzięki nim udało się pozyskać darczyńców, którzy wsparli budowę i remont budynku, w którym codziennie dzieją się małe cuda codzienności.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl