Wersje językowe

Maskotki z bajek czy klasyczne pluszaki? Jakie maskotki wybierać dla dzieci?

0

Maskotki z bajek czy klasyczne pluszakiMaluchy często posiadają swoich ulubionych kreskówkowych bohaterów, dlatego maskotki z bajek stały się bardzo popularnym pomysłem na prezent. Od klasycznych pluszaków różnią się nie tylko wyglądem, ale także funkcjami, które spełniają. Kiedy decydować się na pluszaki bajkowe, a kiedy jako podarunek lepiej kupić klasycznego misia?  

Maskotki z bajek a wiek dziecka

Maskotka z bajki może być dobrym prezentem wtedy, gdy dziecko zna kreskówkowego bohatera. Przeznaczone są więc dla dzieci, które oglądają już bajki. Dla najmłodszych dzieci lepszym prezentem będzie klasyczny pluszak lub miś. Szczególnie uwielbiane przez dzieci w wieku od 6. miesięcy do kilku lat są pluszowe króliczki i klasyczne misie.

Przyjaciel na całe życie

Jeśli sięgniesz pamięcią do czasów dzieciństwa, to zapewne zgodzisz się ze stwierdzeniem, że Misie i pluszaki to coś więcej niż zabawki. Wielokrotnie podkreślamy, że rola ulubionego misia w kształtowaniu osobowości dzieci i w procesie wychowania jest bardzo ważna. 

Najpierw miś staje się dla dziecka czymś, co psychologowie określają jako “obiekt zastępczy”. Ukochany pluszak jest dla dziecka gwarantem bezpieczeństwa, gdy rodziców nie ma w pobliżu, ponieważ kojarzy mu się z osobami, które się nim opiekują. Później - poprzez kontakt z ukochanym pluszakiem - uczy się interakcji społecznych oraz rozpoznawania i reagowania na uczucia, np. opiekuje się misiem, przykrywa go kocykiem do spania, głaska czy przytula, gdy pluszak jest zmartwiony. To jedna z najważniejszych funkcji, które spełniają klasyczne pluszaki. 

Dlaczego maskotki z bajek mniej nadają się na przyjaciela na całe życie? Przede wszystkim ze względu na to, że są już uformowane przez autora danej bajki. Szczegółowo piszemy o tym poniżej.

Rola maskotek w rozwijaniu wyobraźni

Bohaterowie z bajek najczęściej posiadają jednoznacznie ukształtowany charakter i osobowość. Często ich cechy są przerysowane, by dziecku było łatwiej zakwalifikować daną postać. Przykładowo - wszyscy wiemy, że w bajce “Kubuś Puchatek” Tygrysek jest rozbrykanym lekkoduchem, Prosiaczek bohaterem bojaźliwym i nieśmiałym, a osiołek Kłapouchy ma osobowość melancholijną i flegmatyczną. Takie szczegółowe scharakteryzowanie bohaterów pozostawia dziecku znacznie mniejsze pole do kreatywności. 

Jeśli dziecko otrzyma maskotkę tygryska czy osiołka, która nie przypomina postaci bajkowej, to samodzielnie nada mu “osobowość”. Zapewne będzie ona znacznie mniej jednoznaczna niż ta, którą posiadają bohaterowie bajkowi. 

Osiołek może przecież zarówno cieszyć się, jak i smucić, brykać i odpoczywać czy być odważnym, ale czasem też czegoś się bać. Bardzo często dzieci przenoszą własne odczucia na maskotki i ważne jest, by pluszak nie posiadał jednoznacznego charakteru. Dlatego najlepiej, gdy dziecko posiada maskotki klasyczne, jak i maskotki bajkowe, jeśli któryś z bohaterów jest dla niego szczególnie ważny. 

Zmienne trendy

Wybierając maskotkę z bajki koniecznie skonsultuj to z rodzicem czy opiekunem dziecka. Jeśli tego nie zrobisz, to może się okazać, że prezent będzie nietrafiony, ponieważ dziecko posiada nowego ulubionego bohatera, a o starym już niemal zapomniało. Niestety trendy bajkowe zmieniają się dosyć szybko. 

Pamiętaj o jakości

Bez względu na to, czy chcesz kupić klasycznego pluszaka czy maskotkę z bajki, zwróć uwagę na jakość produktu. Przede wszystkim na materiał, szwy i to, w jaki sposób zabezpieczone są niewielkie elementy, które mogłyby odpaść. Np. w naszych maskotkach przeznaczonych dla dzieci od 6. miesiąca życia każde plastikowe oczko jest podwójnie zablokowane (tzw. safety eyes). Z kolei maskotki dla młodszych dzieci nie posiadają żadnych twardych elementów, ich oczka, noski i uśmiechy są haftowane nicią. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl