Wersje językowe

Jak zachęcić dziecko do zabawy z innymi dziećmi?

0

Jak zachęcić dziecko do zabawy z innymi dziećmi? Poradnik

Wspólne zabawy z rówieśnikami pobudzają wyobraźnię, uczą empatii oraz oswajają z regułami życia w społeczeństwie. Co zrobić jednak, gdy nasza pociecha najlepiej czuje się we własnym towarzystwie i jak zachęcić dziecko do zabawy z innymi dziećmi?

Poszukując odpowiedzi na pytanie, jak zachęcić dziecko do zabawy z innymi dziećmi, warto najpierw zapoznać się z poszczególnymi fazami rozwoju społecznego i emocjonalnego malucha. Dla dwuletniego dziecka samotna zabawa i unikanie wchodzenia w interakcje z przebywającymi w pobliżu dziećmi będą bowiem zachowaniem całkowicie zrozumiałym i naturalnym. Tak samo nie powinien niepokoić nas fakt, że nasza trzyletnia pociecha zamiast wspólnej zabawy z dziećmi woli bawić się obok nich, nierzadko bacznie obserwując i naśladując wykonywane przez inne maluchy czynności. W przypadku dzieci w wieku około pięciu-sześciu lat, niechęć do zabawy z rówieśnikami powinna być jednak sygnałem ostrzegawczym. Może świadczyć o tym, że maluch ma problem z przełamaniem bariery w nawiązywaniu kontaktów z koleżankami i kolegami.  

Jak zachęcić dziecko do zabawy z innymi dziećmi?

Brak zainteresowania zabawą z innymi dziećmi dotyczyć może zwłaszcza maluchów, które nie mają rodzeństwa i w dużej mierze wychowywane były wśród osób dorosłych. Jeśli zastanawiamy się więc, jak zachęcić dziecko do zabawy z innymi dziećmi, starajmy się przede wszystkim jak najczęściej dostarczać mu okazji do wspólnego przebywania z dziećmi w zbliżonym do niego wieku. Regularnie odwiedzajmy pobliskie place zabaw i podtrzymujmy nawiązane przez naszą pociechę w piaskownicy znajomości, poprzez wspólne wyprawy do kina lub spacery w parku. Zapraszajmy także zaprzyjaźnione mamy wraz z dziećmi na organizowane przez nas w domu kinder party, urodziny malucha lub imprezy karnawałowe. Dzięki temu dziecko na własnym terenie, w środowisku, w którym będzie czuć się bezpiecznie, zyska niepowtarzalną okazję do nawiązania bliższych więzi z rówieśnikami. 

Dzielenie się zabawkami za zgodą malucha

Jedną z przyczyn unikania przez dziecko zabawy z rówieśnikami może być niechęć malucha do dzielenia się zabawkami. Postarajmy się rozwiązać ten problem w dyplomatyczny sposób. Jak twierdzą eksperci od rozwoju dziecięcego, maluchy chętniej dzielą się zabawkami w sytuacji, gdy mają prawo wolnego wyboru. Pozwólmy więc na to, aby nasza pociecha samodzielnie mogła decydować czy i z kim podzieli się swoimi ulubionym samochodzikiem lub ukochaną lalką. Gdy maluch poczuje radość ze wspólnej zabawy z innymi dziećmi, dzielenie się zabawkami z biegiem czasu przychodzić będzie mu z większą łatwością. 

Zacznijmy od pluszowego misia

Pytanie, jak pomóc dziecku w nawiązywaniu kontaktu z rówieśnikami, warto zadać sobie zanim nasza pociecha przekroczy próg żłóbka lub przedszkola. Dzięki wspólnej zabawie w domu, rozwijającej zdolność do empatii oraz umiejętności interpersonalne malucha, ułatwić możemy dziecku odnalezienie swojego miejsca w grupie rówieśników. 

We wzmocnieniu i kształtowaniu umiejętności społecznych malucha pomóc mogą nam ulubione zabawki dziecka. Zorganizujmy w pokoju malucha szpital dla przeziębionych pluszaków, którymi trzeba się zaopiekować: zapytać, jak się czują, przytulić, pocieszyć i okryć kołderką. Pozwalając maluchowi poczuć radość z bycia opiekuńczym i sprawczym, możemy być pewni, że stosunek dziecka do ukochanego pluszowego misia w przyszłości przełoży się na to, jak nasza pociecha traktować będzie drugiego człowieka.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl