Wersje językowe

Jak zachęcić dziecko do czytania?

1

Chcesz wiedzieć, jak zachęcić dziecko do czytania a wcześniej - do nauki czytania? Sprawdź nasze porady i już od wieku niemowlęcego pokazuj dziecku, że czytanie to czynność, która sprawia przyjemność, a książki są niezwykłą skarbnicą wiedzy.

Czytaj maluszkowi bajki

Jeśli chcesz, by dziecko chętnie czytało, to warto wprowadzić książki do jego życia jak najwcześniej. Dla najmłodszych przeznaczone są książeczki czarno-białe. Obrazki w nich zawarte można pokazywać kilkumiesięcznym szkrabom. Oczywiście przy okazji opowiadając różne ciekawe historie. Kolejnym krokiem jest oglądanie wraz z maluszkiem kolorowych książeczek i zachęcanie do aktywnego udziału, np. poprzez proszenie, by maluch wskazał dany element na obrazku czy naśladował odgłosy zwierzątek.

Warto wprowadzić też rytuał czytania przed zaśnięciem. Tak naprawdę dziecko nigdy nie jest za małe, by mu czytać lub opowiadać historie, więc możesz robić to już od pierwszych dni życia malucha.  

Jak zachęcić dziecko do nauki czytania? Zacznijcie wspólnie czytać

W pewnym momencie przyjdzie czas, gdy trzeba będzie zachęcić dziecko do samodzielnego czytania książek. Na początku może nie być to łatwe. Najlepiej będzie, jeśli wspólnie zaczniecie ćwiczyć. Najpierw możesz pokazywać dziecku wyrazy, które czytasz. Później możecie zacząć czytać na zmianę, oczywiście w nierównych proporcjach. Na tym etapie kluczowy jest też dobór lektur - zawsze proponuj dziecku pozycje dostosowane do jego możliwości, poziomu czytania i zainteresowań. Pierwsze książeczki do samodzielnego czytania mogą mieć po 1-2 zdaniach na stronie. Dzieci bardzo lubią rymowanki, więc warto to wykorzystać i proponować czytanie np. krótkich wierszyków.   

W końcu przyjdzie czas, gdy dziecko zacznie czytać w pełni samodzielnie. Pamiętaj jednak, że nawet wtedy będzie potrzebować Twojej uwagi i pochwał.

Zadbaj o publiczność - misie i pluszaki

W jaki jeszcze sposób zachęcić dziecko do czytania? Świetnym pomysłem jest przygotowanie dla niego publiczności. Najważniejsi są oczywiście rodzice oraz opiekunowie, ale dziecko może czytać także ukochanemu misiowi czy pluszakowi. A jeśli jeszcze nie potrafi czytać, to niech opowiada wymyślane przez siebie historie.

Pluszowe zakładki do książek

Nieco starszemu dziecku można podarować urocze zakładki, które być może zachęcą je do czytania większej ilości książek. W naszym sklepie proponujemy oczywiście zakładki pluszowe, w pełni miękkie. Są one odpowiednie nawet dla niemowlaków, choć największą radość sprawią zapewne kilkulatkom. Zakładki posiadają główki zwierzątek - naszych dobrze znanych pluszaków, jak np. Kotek Maciek czy Kotek Guccio.

Dużo cierpliwości i dobry przykład

Czytanie powinno kojarzyć się dziecku z przyjemnością, czasem relaksu. Nie wolno więc zmuszać maluchów do nauki czytania. Bardzo często to one same wychodzą z inicjatywą, ale zazwyczaj wtedy, gdy mogą brać przykład z osób dorosłych. Jedna z odpowiedzi na pytanie o to, jak zachęcić dziecko do czytania książek, brzmi: niech dziecko widzi, że dorośli w jego otoczeniu chętnie sięgają po książkę. 

Komentarze do wpisu (1)

5 października 2019

Reading is so important, and starting that love of reading early is really worth it. It's also important to teach a respect for books and providing your child with a bookmark - like the Bukowski bookmarks will help with that. Good article.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl