Wersje językowe

Jak usypiać malucha i od kiedy dziecko może spać z misiem?

0

Jak usypiać malucha i od kiedy dziecko może spać z misiem?

Zdrowy, spokojny sen jest warunkiem prawidłowego rozwoju dziecka. Co zrobić jednak, gdy codziennie wieczorem nasza pociecha głośno protestuje zamiast słodko zasnąć? Oto garść wskazówek, jak usypiać dziecko przy pomocy niezawodnych pluszowych misiów i kilku sprawdzonych przez ekspertów metod.

Najmniej kłopotliwe, jeśli chodzi o usypianie, są noworodki. Nie mając pojęcia o istnieniu dnia i nocy z reguły przesypiają około szesnastu godzin na dobę, budząc się jedynie co dwie, trzy godziny na karmienie. Z biegiem czasu jednak maluchy potrzebują mniej snu. Są za to coraz bardziej zainteresowane otaczającym je światem, przez co proces usypiania nie przebiega już tak gładko, jak w pierwszych tygodniach życia malucha. Na szczęście, aby dziecko zasypiało bez większych problemów i przesypiało spokojnie całą noc, wystarczy zastosować małe zmiany w rozkładzie dnia całej rodziny.

Jak usypiać dziecko - cenne wskazówki

Według specjalistów, w początkowym okresie rozwoju, dla dziecka najważniejsza jest rutyna, czyli te same czynności wykonywane codziennie o tej samej porze. Reguła ta dotyczy również zasypiania. Zastanawiając się więc, jak usypiać dziecko, zadbajmy przede wszystkim o to, aby maluch zawsze kładł się do spania o stałej godzinie - dzięki temu łatwiej przyzwyczai się do naturalnego rytmu nocy i dnia.

Pomocne w usypianiu dziecka będzie także wprowadzenie wieczornych rytuałów, wyciszających malucha przed snem. Po kąpieli, która będzie dla naszej pociechy pierwszym sygnałem zbliżającej się pory spania, zrobić możemy maluszkowi relaksujący masaż stópek, przeczytać książeczkę, opowiedzieć bajkę lub zaśpiewać kołysankę.

Pluszowy miś na dobranoc

Oprócz regularnej pory snu oraz wieczornych rytuałów równie ważne jest to, aby nasz maluch miał swoją ulubioną przytulankę. Taką, do której w każdej chwili będzie mógł się przytulić, gdy wybudzi się w nocy ze snu. W tej roli sprawdzi się najlepiej pluszowy, delikatny w dotyku miś - gdy mamy nie będzie w pobliżu godnie ją zastąpi, zapewniając maluchowi niezbędne poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa.

Nieoceniona pomoc ukochanej przytulanki malucha przyda się zwłaszcza wtedy, gdy będziemy nocować z dzieckiem poza domem. U większości maluchów zmiana otoczenia wiąże się bowiem bardzo często z trudnościami w zasypianiu.  Dlatego zarówno w podróży, jak i na wakacjach lub podczas weekendowego pobytu u dziadków, ulubiony miś dziecka zawsze powinien być na wyciągnięcie ręki.

Także wtedy, gdy chcemy naszą pociechę oduczyć wspólnego spania i nauczyć zasypiania we własnym łóżeczku, obecność pluszowego misia u boku pomoże dziecku zaakceptować tę nową i początkowo niezbyt komfortową dla malucha sytuację.

Od kiedy dziecko może spać z misiem?

Z niezawodnego wsparcia pluszowego misia przy usypianiu malucha możemy korzystać już w pierwszych miesiącach życia dziecka. Dla niemowlęcia najlepszym wyborem będzie miś-przytulanka w formie mięciutkiego kocyka. Nad snem nieco większego szkraba czuwać może natomiast z powodzeniem klasyczny, stworzony do przytulania miękki miś, nieposiadający ruchomych stawów ani żadnych twardych, plastikowych elementów.  

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl