Wersje językowe

Jak urządzić pokój dziecka? Strefa wypoczynku, zabawy i nauki

0

Jak urządzić pokój dziecka

Jak urządzić funkcjonalny pokój dla dziecka? Przede wszystkim warto podzielić go na kilka stref. Szczegółowo wyjaśniamy, co powinno się w nich znaleźć. Podpowiadamy też, jakie decyzje aranżacyjne można pozostawić nawet kilkulatkowi i jak urządzić pokój, by pobudzał dziecięcą kreatywność. 

Jak urządzić pokój dziecka? Zacznij od podziału na strefy

Jeśli dziecko jest małe, to wystarczy podział pokoju na strefę wypoczynku oraz strefę zabawy. Później konieczne będzie jeszcze wprowadzenie strefy nauki. Najlepiej zrobić to wtedy, gdy dziecko jest gotowe do samodzielnego rysowania czy czytania. Co powinno znaleźć się w każdej z tych stref, by dziecięcy pokój był funkcjonalny?

Strefa wypoczynku

Inaczej nazywana jest także strefą snu. Oczywiście jej podstawę stanowi łóżko. Bardzo ważne jest, by kącik wypoczynku nie rozpraszał malucha. Liczbę przedmiotów czy dekoracji warto więc ograniczyć do minimum i wybierać te, które występują w stonowanych barwach. W strefie wypoczynku nie powinny znajdować się sprzęty RTV (radio, telewizor). Warto natomiast obok łóżka urządzić kącik czytania, który będzie przeznaczony dla rodzica lub opiekuna. Do tego niezbędne jest źródło światła, czyli np. niewielka nocna lampka generująca ciepłe światło. 

Strefa zabawy

Strefa zabawy może być wydzielona już w pokoju niemowlęcia. Warto od samego początku przyzwyczajać dziecko do tego, że przeznaczeniem jednego miejsca jest odpoczynek, a innego - zabawa. Takie działanie, połączone z codzienną rutyną, powinno ułatwić maluchowi zasypianie. 

W strefie zabawy liczbę przedmiotów również warto ograniczyć. Dziecko powinno “mieć pod ręką” kilka-kilkanaście zabawek. Jeśli będzie ich więcej, to maluchowi trudniej będzie dokonać wyboru zabawki, a także trudniej się skoncentrować. Ponadto ogrom porozrzucanych zabawek może działać przytłaczająco na dziecko. Najlepiej więc wydzielić miejsce, w którym znajdą się zabawki “podręczne” oraz tak zorganizować przestrzeń, by resztę przedmiotów bezpiecznie przechowywać. Często więc część zabawek umieszczana jest na niewielkim regale (domek dla zabawek) a reszta schowana w koszach czy pudełkach, do których dziecko ma oczywiście łatwy dostęp. Porady o tym, jak przechowywać pluszaki i inne zabawki, znajdziesz na naszym blogu. 

Strefa nauki

Głównymi elementami strefy nauki jest biurko, krzesło oraz regał, na których znajdują się przedmioty edukacyjne. Świetnie, jeśli biurko będzie umieszczone pod oknem. W małych pokojach często nie ma takiej możliwości i rodzice organizują kącik nauki pod łóżkiem piętrowym. Takie łóżka z biurkiem są dobrym rozwiązaniem, ale koniecznie trzeba pamiętać o tym, by kącik nauki posiadał dobre oświetlenie. 

Już dla najmniejszych dzieci warto kupić meble ergonomiczne, dzięki którym miejsce nauki będzie nie tylko wygodne, ale też zdrowe dla małych kręgosłupów. W przypadku kilkulatków trzeba też pamiętać o tym, że potrzebują one uwagi ze strony rodzica podczas nauki. Jeśli więc odrabianie pierwszych zadań domowych ma odbywać się w pokoju dziecka, to kącik nauki należy zaaranżować tak, by znalazło się w nim również miejsce dla rodzica. Wystarczy, że będzie istniała możliwość dosunięcia do niego dodatkowego siedziska.

Jak urządzić pokój dla dziecka sprzyjający rozwojowi kreatywności?

Ostatnio modne bywa urządzanie tematycznych pokojów dla dzieci czy nawet aranżowanie przestrzeni “od A do Z”. W procesie decyzyjnym dziecko nie bierze udziału, dostaje gotowe miejsce do mieszkania. Warto jednak pozostawić dziecku pewną możliwość kreacji własnego pokoju. 

Dotyczyć to może ułożenia przedmiotów na półkach, ale też wyglądu ścian. Jednym z ciekawszych rozwiązań, rozwijających kreatywność dziecka, jest pomalowanie jednej ze ścian farbą tablicową czy magnetyczną. Dzięki temu nawet maluchy będą mogły często zmieniać aranżacje i np. w jednym tygodniu mieszkać w leśnym pokoju, w drugim tygodniu w zamku księżniczki, a w trzecim szybować wśród chmur i gwiazd. Więcej pomysłów dekoracyjnych podajemy w artykule: Jak ozdobić pokój dziecka?

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl