Wersje językowe

Jak rozwijać wyobraźnię dziecka? Zabawy wspierające kreatywność

0

Rozwijanie wyobraźni dziecka

Pomaga dziecku poznawać świat, ułatwia naukę, rozwiązywanie problemów oraz radzenie sobie z trudnymi emocjami. Dzięki niej maluchy stają się bardziej pomysłowe, twórcze i kreatywne. Zazwyczaj my, rodzice, mamy tego świadomość, nie zawsze wiemy jednak, jak rozwijać wyobraźnię dziecka w odpowiedni, dopasowany do wieku naszej pociechy sposób.

Na szczęście, jak zapewniają specjaliści, nie jest to wcale trudne - wymaga jednak trochę kreatywności i zaangażowania z naszej strony. Jak się bowiem okazuje, najlepszą metodą na rozwijanie wyobraźni dziecka jest wspólna zabawa - swobodna, nieograniczona zbędnymi zakazami oraz sztywnymi regułami, z aktywnym udziałem osoby dorosłej, która okazuje zainteresowanie, ale nie ingeruje nadmiernie. Oto kilka naszych propozycji.

Opowiadanie bajek i historyjek

Podczas czytania bajek układajmy razem z dzieckiem historyjki obrazkowe, zadając maluchowi pytania do każdej ilustracji. Kto zrzucił wazon ze stołu? Dlaczego dziewczynka płacze? Co kotek robi na dachu? Tego rodzaju pytania nie tylko uruchomią wyobraźnię naszej pociechy, ale również sprawdzą rozumienie przez dziecko związków przyczynowo-skutkowych. Możemy również zacząć opowiadać dziecku bajkę, ale zamiast dokończyć ją - jak zwykle - poprośmy malucha, aby sam wymyślił ciąg dalszy.

Nieco starsze dzieci, w wieku przedszkolnym, warto zachęcić do tworzenia własnych opowiadań, wiążących się z ich przeżyciami, marzeniami i wyobrażeniami. Zaproponujmy, aby nasza pociecha opowiedziała nam oraz swojemu ukochanemu pluszowemu misiowi ważne dla siebie wydarzenie - może to być na przykład historia o pierwszym dniu w przedszkolu lub odwiedzinach u babci.

Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein

Zabawa w teatr

Przygotujmy razem z dzieckiem mini przedstawienia na podstawie bajek i baśni. Wykorzystajmy podczas zabawy ulubione zabawki malucha. Niech nasza pociecha występuje w różnych rolach - czarodzieja wyciągającego pluszowego króliczka z kapelusza, rycerza, który ratuje ukochanego misia z tarapatów lub wróżki z magiczną różdżką, dzięki której laleczka Basia zamieni się w prawdziwą dziewczynkę... W trakcie zabawy w teatr pracować będzie nie tylko dziecięca wyobraźnia - poprzez wcielanie się w rolę bez gotowego tekstu dziecko nauczy się również improwizacji i spontanicznego wyrażania myśli.

Scenki z życia codziennego

Na rozwijanie wyobraźni u dziecka doskonale wpływają także tak zwane zabawy tematyczne, podczas których odtwarzane lub kreowane są różne sytuacje społeczne, a realne doświadczenia malucha zostają uzupełnione wytworami dziecięcej wyobraźni. Dlatego warto jak najczęściej bawić się z dzieckiem w sklep, szpital lub dom. Ważne, aby maluch wcielał się w różne postacie - kupującego i sprzedającego, mamy, synka, lekarza oraz pacjenta. Zachęćmy go, by choremu misiowi zrobił zastrzyk i zabandażował łapkę, kotkowi Bambo przygotował śniadanko i nakarmił niejadka łyżeczką, a pluszową laleczkę Emilii Ballerina Girl zabrał do fryzjera.

Zadbajmy ponadto o to, żeby podczas zabawy zadaniem dziecka było nie tylko odpowiadanie na pytania, ale również - zadawanie ich. Będzie to dla nas doskonała okazja na to, aby - tłumacząc naszej pociesze nurtujące ją kwestie oraz relacje pomiędzy poszczególnymi zdarzeniami - rozwinąć przy okazji naszą kreatywność i wyobraźnię.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl