Wersje językowe

Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności? Wykorzystaj pluszaki

0

Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności? Wykorzystaj pluszaki

Poszukując  odpowiedzi na pytanie o to, jak nauczyć dziecko odpowiedzialności, warto skorzystać nie tylko z rad ekspertów, ale również z niezawodnej pomocy pluszowych przyjaciół naszych maluchów.

Kształtujemy poczucie obowiązku u dzieci

Wychowanie dzieci na odpowiedzialnych dorosłych bez wątpienia jest trudnym zadaniem, wymagającym konsekwencji, cierpliwości, a nierzadko - stalowych nerwów. Jak się okazuje, największym problemem dla rodziców jest znalezienie tak zwanego złotego środka, czyli powierzenie dzieciom obowiązków jak najlepiej dostosowanych do ich wieku rozwojowego, naturalnych predyspozycji oraz temperamentu.

Nierzadko zdarza się, że dorośli, którzy obarczani byli w dzieciństwie zbyt wielką odpowiedzialnością, nie stawiają przed swoimi dziećmi żadnych wymagań. Równie często jednak rodzice są zbyt surowi dla swoich pociech, a ich oczekiwania są nadmiernie wygórowane w stosunku do możliwości dziecka.

Jak uniknąć tych dwóch skrajnych postaw? Według ekspertów, wychowując dziecko najlepiej postawić na metody oparte na wzajemnym współdziałaniu oraz jasnym systemie nagród i kar.

Nauka odpowiedzialności za misia, psa i kota

Do współpracy warto zaprosić ulubione maskotki naszych maluchów. Dzięki temu nauka odpowiedzialności za siebie i swoje działania będzie nie tylko skuteczniejsza, ale także przyjemniejsza dla dziecka. Maluchy najchętniej uczą się bowiem nowych rzeczy poprzez zabawę.

Już dwuletniemu maluchowi powierzyć możemy dbałość o to, aby jego ukochane pluszowe misie codziennie wieczorem, zanim dziecko pójdzie spać, odłożone zostały na swoje miejsce. Nagrodźmy naszą pociechę każdorazowo pochwałą i zapewnijmy, że misie będą dzięki temu spały spokojnie.

Nieco starszemu szkrabowi, który marzy o tym, aby posiadać domowe zwierzątko - kota,  psa, króliczka lub świnkę morską - podarować możemy najpierw testowo jedno z pluszowych zwierzątek zamieszkujących magiczną krainę, Galerię Bukowski.

Niech maluch zadba o to, aby codziennie zabrać ze sobą pluszowego przyjaciela na spacer. Po spacerku przypomnijmy dziecku, aby przetarło swojemu nowemu towarzyszowi zabaw łapki oraz wyczesało futerko. Porozmawiajmy z maluchem przy okazji o tym, jak ważne jest to, aby dotrzymywać podjętych zobowiązań oraz wytłumaczmy mu, że opieka nad prawdziwym psem lub kotem wymagać będzie jeszcze więcej odpowiedzialności.

Sprawiedliwy system nagród i kar

Równocześnie jednak zaznaczmy, jak wiele maluch może zyskać, podejmując wyzwanie i decydując się na współodpowiedzialność za dbanie o czworonożnego przyjaciela. Bądźmy konsekwentni - jeśli nasza pociecha wywiąże się z powierzonych jej zadań, spełnijmy wiążące się z tym obietnice. Ważne jest bowiem to, aby odpowiedzialność kojarzyła się dziecku nie tylko z wysiłkiem oraz ciężką pracą, ale także z czekającymi je dzięki temu nagrodami: poczuciem sprawczości, spełnieniem oraz satysfakcją.

Oczywiście na brak konsekwencji nie możemy pozwolić sobie również w przypadku, gdy maluch nie będzie wywiązywał się z powierzonych mu przez nas zadań. Wymagać może to od nas sporo cierpliwości. Pamiętajmy jednak, że nauczyć dziecko odpowiedzialności możemy również poprzez dawanie mu dobrego przykładu swoim zachowaniem.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl