Wersje językowe

Ile zabawek powinno mieć dziecko?

1

Ile zabawek powinno mieć dziecko?Zabawki odgrywają ważną rolę w życiu malucha. Wspierają rozwój, stymulują ciekawość, pomagają zrozumieć otaczającą rzeczywistość. Dzięki nim poznać możemy charakter naszej pociechy oraz jej ograniczenia i preferencje. Zanim jednak dokonamy zakupu, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, ile zabawek powinno mieć dziecko i czy naprawdę potrzebuje kolejnej resorówki, lalki lub klocków.

Ile zabawek powinno mieć dziecko? Nasze podpowiedzi

Według ekspertów, zarówno nadmiar, jak i niedobór zabawek nie jest korzystny dla malucha. Zbyt dużo zabawek w otoczeniu dziecka może sprawić, że nasza pociecha będzie „przestymulowana” i przytłoczona mnogością wyboru, co negatywnie wpłynie na poziom koncentracji oraz skupienia malucha. Z drugiej strony jednak - całkowite wyeliminowanie zabawek z życia dziecka również nie jest dobre. Co zrobić więc, chcąc rozwiązać dylemat pod tytułem „ile zabawek potrzebuje dziecko”? Najlepszym rozwiązaniem będzie zachowanie zdrowego rozsądku i znalezienie tak zwanego złotego środka.

Ile zabawek dla niemowlaka, noworodka i starszych dzieci?

Noworodkowi, któremu zamiast wielu bodźców najbardziej potrzebna jest mama, z powodzeniem wystarczy jedna wysokiej jakości przytulanka, wykonana z nowych, niepowodujących uczuleń materiałów. Najlepiej taka, która jest milutka i mięciutka w dotyku.

Niemowlakowi, który nieustannie ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową oraz spragniony jest poznawania nowych kształtów, kolorów i dźwięków przyda się za to nieco więcej zabawek. Idealne będą wydające łagodny dźwięk grzechotki oraz maskotki z szeleszczącymi uszkami i odstającymi elementami, za które maluch bez problemu może złapać malutkimi rączkami.

W przypadku nieco starszych dzieci warto postawić na zabawki ponadczasowe. Takie, którymi nasza pociecha będzie się bawić bez względu na wiek. Ukochany pluszowy miś, ulubiona szmaciana lalka z całą pewnością nie pójdą szybko „w odstawkę”. Z biegiem czasu stają się bowiem dla malucha czymś więcej, niż tylko kolejną zabawką: są przyjaciółmi, towarzyszami zabaw oraz powiernikami sekretów - na dobre i złe. Bardzo często z powodzeniem zastępują całą masę modnych, nierzadko plastikowych gadżetów.

Bezpieczne zabawki to podstawa

Nie oznacza to oczywiście, że musimy pozbawić dziecko zabawek w postaci puzzli, samochodów oraz klocków. Warto jednak postawić nie na ilość, ale na jakość kupowanych przez nas przedmiotów. Wybierajmy te, co do których mamy pewność, że będą w pełni bezpieczne dla naszej pociechy. Sprawdzajmy każdorazowo, czy wybrana przez nas zabawka posiada odpowiedni certyfikat oraz czy wykonana została przy zachowaniu najwyższych standardów.

Dodatkowo, korzystając z rad specjalistów, zadbajmy o to, aby w najbliższym otoczeniu malucha znajdowało się maksymalnie od sześciu do ośmiu zabawek. Resztę rekwizytów do zabawy schowajmy i wyciągnijmy w momencie, gdy nasza pociecha znudzi się zabawkami używanymi do tej pory.

Oczywiście poszukując odpowiedzi na pytanie, ile zabawek potrzebuje dziecko, pamiętajmy przede wszystkim o tym, że żadna, nawet najlepsza zabawka, nigdy nie będzie dla malucha tak ważna jak obecność mamy i taty. Bawmy się więc z naszymi pociechami jak najczęściej - zarówno przy użyciu zabawek, jak i korzystając z kreatywnych, sprawdzonych sposób na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem.

 

Komentarze do wpisu (1)

13 listopada 2018

I love your point about playing with your kids as often as possible - using the toys and their creativity, as well as the idea of rotating the toys. My niece sorts goes through my great-nephew's toys at least once a year with him, choosing which ones should be passed on to someone else to enjoy/use - especially those he has outgrown.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl