Wersje językowe

Historia zabawek, czyli zabawki dawniej i dziś

0

Historia zabawek - stare zabawki dla dzieci

Historia zabawek jest tak samo długa, jak historia ludzkości. Dzięki odkryciom archeologicznym wiemy, że zabawkami bawiono się już w starożytnej Babilonii i Egipcie. Jak wyglądały stare zabawki dla dzieci? Które pomysły pomyślnie przeszły próbę czasu i są obecne do czasów współczesnych? Zapraszamy do krótkiego przewodnika po zabawkach dawniej i dziś.

Czym bawiły się dzieci w starożytności?

Gliniane grzechotki, bączki, zwierzątka z ruchomymi elementami, kamienne kręgle to jedne z pierwszych, znanych nam zabawek. Liczą co najmniej 3000 lat. Wiemy też, że pierwsze jo-jo zostało skonstruowane w starożytnej Grecji 500 lat przed naszą erą. Prawdopodobnie już wtedy małe dziewczynki bawiły się lalkami, a chłopcy grali w piłkę. Na podziw zasługuje różnorodność i stopień zaawansowania starożytnych zabawek. Poważni greccy mechanicy, fizycy i matematycy zajmowali się nie tylko tworzeniem przełomowych wynalazków i twierdzeń, ale też konstruowali zabawki, m.in. mechaniczny teatr lalkowy czy gołębia, który poruszał skrzydłami.

Zabawki były obecne prawdopodobnie w każdej kulturze i wyglądały dosyć podobnie. Wiemy, że w Meksyku dzieci bawiły się glinianymi zwierzątkami na kółkach, w Egipcie drewnianymi zwierzątkami z ruchomymi częściami, a w Chinach i Grecji grały w jo-jo. Można powiedzieć, że te stare zabawki dla dzieci przetrwały próbę czasu.

Historia zabawek w średniowieczu

Chociaż średniowiecze kojarzy się nam z “wiekami ciemnymi”, niezbyt przyjaznymi zabawie, to jednak właśnie wtedy konstruowano niezwykle wymyślne zabawki. Były to różnego rodzaju mechaniczne dzieła - teatry lalek, ruchome manekiny, które grały na instrumentach, ale również zegary wyposażone w wiele ruchomych elementów i wygrywające melodie. Część zabawek była przeznaczona dla dzieci, a część dla dorosłych.

W średniowieczu powstał również pierwszy konik na biegunach. Wyewoluował on z koników na kiju, które służyły za ówczesne “zabawki pchacze”. Drewniany, ludowy konik na biegunach tak spodobał się możnym, że zamawiali oni te zabawki i płacili za ich “ulepszenia”, czyli np. zdobienia czy dodanie grzywy oraz ogona, wykonanych z włosia. Dużą popularnością wśród chłopców cieszyła się w średniowieczu gra w piłkę nożną. Skąd o tym wiemy? Przede wszystkim z kościelnych pism, które mocno potępiały tę zabawę.

Kto zajmował się produkcją zabawek i w jakim celu je tworzono?

Przez bardzo długi czas zabawki powstały niejako “przy okazji”. Tworzyli je rzemieślnicy czy mechanicy wykonujący na co dzień produkty do użytku dla osób dorosłych. Przykładowo - stolarz produkował meble, ale w wolnej chwili wykonywał również małe domki i mebelki dla dzieci. Zegarmistrz produkował nie tylko skomplikowane mechanizmy zdobiące pomieszczenia pałacowe, ale również teatrzyki z poruszającymi się figurkami. 

Z czasem, gdy okazało się, że popyt na zabawki jest duży, a bogate rody są w stanie wiele za nie zapłacić, pojawili się rzemieślnicy wyspecjalizowani w produkowaniu tylko zabawek. Drugą grupą “producentów” zabawek byli ojcowie czy mamy, którzy nie mogli pozwolić sobie na kupno drogich przedmiotów, więc tworzyli je samodzielnie.  

Bardzo wcześnie zabawki przestano traktować jako przedmioty służące tylko rozrywce czy “zajęciu czymś dzieci”. Już w starożytnej Grecji nadano im wymiar edukacyjny. Filozofowie polecali, by dawać dzieciom zabawki uczące przyszłych ról, czyli np. prowadzenia gospodarstwa, uprawy roli. A jak maluchy uczyły się alfabetu? W starożytnym Rzymie piekarze piekli ciasteczka w kształcie liter, dzięki którym dzieci łatwiej uczyły się czytania i pisania. Pisał o tym Kwintylian - nauczyciel retoryki.

Pierwsze lalki i misie

O ile historia lalki jest bardzo długa, to pluszowy niedźwiadek jest zabawką dosyć nową, bo jego historia liczy niewiele ponad 100 lat. Do dzisiaj nie ma zgody co do tego, czy pierwszy miś powstał w Niemczech czy w Ameryce. Jedna ze stron inspirację do stworzenia pluszowego misia przypisuje prezydentowi USA - Theodorowi Rooseveltowi. O ciekawostkach na ten temat przeczytasz w naszym artykule pt. Miś pluszowy Teddy - historia zabawki, która zainspirowała dziecięcą kulturę. A jeśli chcesz poznać najciekawsze informacje o historii lalek i tym, jak zmieniały się one na przestrzeni wieków, to zapraszamy do zapoznania się z artykułem pt. Historia lalki - lalki drewniane, biskwitowe i szmacianki.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl