Wersje językowe

Dzień Przytulania - dlaczego przytulanie jest ważne?

0

Dzień Przytulania - dlaczego przytulanie jest ważne?

Aby przeżyć, potrzebujemy czterech uścisków dziennie, by zachować zdrowie - ośmiu, a żeby się rozwijać - dwunastu – stwierdziła słynna amerykańska terapeutka Virginia Satir. Pamiętajmy o jej słowach szczególnie w Dniu Przytulania, który przypada dokładnie 24 czerwca. Nie żałujmy czułych uścisków ani sobie, ani naszym bliskim.

Nawet, jeśli na co dzień jesteśmy oszczędni w okazywaniu uczuć, skorzystajmy z okazji w postaci Dnia Przytulania, aby nadrobić zaległości. 24 czerwca weźmy spontanicznie udział w akcji Free Hugs – wystarczą dobre chęci, pozytywne nastawienie i szeroko otwarte ramiona. Przytulmy i dajmy się przytulić tym, których spotykamy codziennie na swojej drodze. Możemy dzięki temu zyskać nie tylko nowych przyjaciół, ale również - przekonać się, że bliskość i dotyk mają magiczną moc.

Co daje przytulanie? Najważniejsze zalety

Liczne zalety przytulania udowodnione zostały naukowo. Jak wykazały badania, przytulanie nie tylko poprawia samopoczucie, wzmacnia odporność, łagodzi napięcie i stres, ale także - zwiększa poczucie własnej wartości oraz zapobiega arytmii i zawałom serca. Podczas bliskiego kontaktu fizycznego zwiększa się bowiem w naszym organizmie poziom oksytocyny, nazywanej hormonem miłości, a zmniejsza ilość kortyzolu - hormonu stresu. Dzięki temu stajemy się spokojniejsi, nasze serce bije wolniej, obniża się również ciśnienie krwi. Dodatkowo - regularne przytulanie sprawia, że czujemy się bezpieczni, kochani i najzwyczajniej w świecie - szczęśliwi. Budujemy ponadto głębsze, trwalsze związki, oparte na zaufaniu i bliskości.

Nie bójmy się więc czułości i przytulajmy naszych bliskich jak najczęściej: na powitanie, pożegnanie, w ramach podziękowań, przeprosin oraz bez specjalnej okazji - ciepły uścisk to najprostszy i najbardziej skuteczny sposób na to, aby powiedzieć bez słów „kocham cię i jestem przy tobie”.

„Im więcej dotyku człowiek doświadcza w okresie dzieciństwa, tym będzie spokojniejszy w życiu dorosłym” – M. Sunderland.

Szczególnie dbajmy o to, aby codziennie znaleźć czas na przytulanie dzieci. Dzięki temu w dorosłym życiu nasze pociechy lepiej radzić będą sobie z przeciwnościami losu, chętniej i łatwiej nawiązywać będą satysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi, a także - zyskają bezcenne poczucie bezpieczeństwa.

Przytulanie misia równie skuteczne

Specjaliści od przytulania zapewniają, że dobroczynne działanie dotyku działa nawet wtedy, gdy zamiast do drugiego człowieka, przytulamy się do ulubionej maskotki. Z okazji Dnia Przytulania - oprócz mocnego uścisku - podarujmy więc tym, którzy są bliscy naszemu sercu, mięciutkiego misia marki Bukowski, zaprojektowanego z miłością i najwyższą dbałością o szczegóły. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nawet gdy nas nie będzie w pobliżu, ukochane osoby zawsze będą mogły wtulić się w jego futerko i poczuć wielką siłę małych gestów.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl