Wersje językowe

Czytanie dziecku - jak wpływa na jego rozwój

0

Czytanie dziecku - wpływ na rozwój

Czytanie dziecku książek to nie tylko wspaniały sposób na wspólne spędzanie czasu, ale również  doskonała okazja, aby stymulować prawidłowy rozwój malucha. Sięgajmy więc jak najczęściej po bajki, wierszyki,  opowiadania i zabawne historyjki. 

Czytanie dziecku – korzyści i wpływ na mózg

Przeprowadzone przez naukowców badania nie pozostawiają wątpliwości – czytanie dziecku ma same zalety. Nie tylko rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, ale również zwiększa aktywność mózgu malucha, co procentuje w przyszłości lepszymi wynikami w nauce. 

Jak udowodniła Carolyn Cates z Uniwersytetu Medycznego w Nowym Jorku, wystarczy czytać dziecku książkę codziennie przez dwadzieścia minut, aby uzyskać efekty w postaci  szybszej nauki mówienia, pisania oraz czytania

Co ciekawe, według specjalistów czytanie dziecku ma pozytywny wpływ na jego rozwój już od pierwszych miesięcy życia. Chociaż maluch nie będzie rozumiał wypowiadanych przez nas słów, dzięki codziennemu czytaniu przyswajać będzie intonację oraz melodię języka. 

Dodatkowo  – pokazując dziecku podczas czytania obrazki w książeczce, usprawnić możemy koordynację wzrokowo-słuchową malucha. Powiązanie dźwięku i słów z obrazem ułatwi dziecku także zapamiętywanie nowych informacji o otaczającym je świecie.  

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła” - Wisława Szymborska

Czytanie dziecku a rozwój emocjonalny

Czytanie dziecku pozytywnie wpływa również na rozwój emocjonalny. Wspólna, codzienna lektura staje się z biegiem czasu swego rodzaju rytuałem, nieodłącznym elementem dnia, zapewniającym maluchowi poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa

Poprzez poznawanie historii  książkowych bohaterów, u dziecka rozwija się wrażliwość emocjonalna. Maluch śledząc losy postaci z baśni, bajek i opowiadań, uczy się postrzegania świata z perspektywy drugiego człowieka. Staje się także coraz bardziej empatyczny i świadomy emocji: nie tylko własnych, ale i innych osób. 

Czytanie książek z dzieckiem

Jeśli chcemy więc, aby czytanie dziecku było nie tylko przyjemne, ale również w jak najwiekszym stopniu wspierało rozwój malucha, sięgajmy po książki o dzieciach i dla dzieci. Czyli takie, w których dzieci przeżywają przeróżne przygody i muszą samodzielnie dokonywać decyzji oraz radzić sobie z emocjami, także tymi trudnymi.

Dla malucha fakt, iż bohater jego ulubionej książki poradził sobie w kłopotliwej sytuacji, będzie jasnym sygnałem świadczącym o tym, że dzieci mogą być kreatywne, samodzielne i sprawcze.

Czytanie dziecku procentuje w przyszłości

Poprzez czytanie dziecku od najmłodszych lat budujemy pozytywne nastawienie malucha do książek. W przyszłości procentować będzie to tym, iż nasza pociecha poznawać będzie fascynujący świat książek samodzielnie, już bez naszego wsparcia i zachęty.

Warto zadbać więc o to, aby jedna z półek w naszej domowej biblioteczce poświęcona była tylko i wyłącznie literaturze dziecięcej. Starajmy się także – w miarę możliwości – odwiedzać z dzieckiem regularnie pobliskie księgarnie i biblioteki.  

Pamiętajmy, że przykład idzie z góry i jesteśmy dla dziecka najlepszym wzorem. Dbajmy więc także o to, aby nasza pociecha widziała, że lubimy czytać książki i często oraz z przyjemnością po nie sięgamy.  

Magiczne zakładki z Galerii Bukowski

Aby nadać codziennemu czytaniu dziecku wyjątkową oprawę, odwiedźmy wspólnie z maluchem magiczną krainę, Galerię Bukowski. Znajdziemy w niej urocze, mięciutkie  zakładki do książek w kształcie kota, psa, sówki, lisa oraz misia. Zaznaczajmy nimi ulubione fragmenty czytanych przez nas bajek i opowieści. Takie, do których razem z maluchem lubimy od czasu do czasu wracać.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl