Wersje językowe

Czym zająć malucha? Sprawdzone pomysły zabaw

0

Czym zająć malucha? Propozycje zabaw

Chcesz nadrobić zaległości z pracy, ugotować obiad, powiesić pranie lub zwyczajnie potrzebujesz chwili błogiej ciszy i świętego spokoju? Skorzystaj z naszych podpowiedzi, czym zająć malucha w kreatywny i atrakcyjny dla niego sposób. 

Czym zająć malucha? Garść pomysłów

Kilkuletnie dzieci z reguły są pełne inicjatywy i energii do działania. Niejednokrotnie wystarczy więc jedynie zainspirować naszą pociechę, podsuwając jej pomysł na ciekawą zabawę. Czym zająć malucha jednak, gdy mimo naszych starań protestuje i nie ma ochoty odstąpić nas nawet na krok? Postawmy na kompromis i wykorzystajmy naturalną potrzebę dziecka do naśladowania tego, co robią dorośli. 

Kuchenne eksperymenty

Gotując obiad zatrudnijmy naszą pociechę jako pomocnika. Dajmy maluchowi garnek, dwie drewniane łyżki i kilka pokrywek... Maluch może własnoręcznie ugotować posiłek dla ukochanego misia lub zostać kuchennym muzykantem. Wystarczy odwrócić garnek do góry dnem i wykorzystać łyżki w roli pałeczek. Jeśli nasze dziecko ma swoją własną minikuchnię, ustawmy ją blisko naszego stanowiska pracy i zorganizujmy zawody gotowania zupy lub lepienia pierogów.

Wspólne sprzątanie

Gdy planujemy generalne porządki, pozwólmy maluchowi czynnie w nich uczestniczyć. Zadbajmy o to, aby nasza pociecha miała swój własny zestaw do sprzątania - wystarczy ściereczka, mała szufelka, zmiotka i do dzieła! Wspólne sprzątanie sprawi dziecku dużą frajdę, a dla nas będzie rewelacyjną okazją do wyrobienia w maluchu nawyku dbania o wspólną przestrzeń. Dodatkowo nasza pociecha poczuje się ważna, potrzebna i sprawcza - pod warunkiem oczywiście, że gdy porządki zostaną ukończone, nagrodzimy dziecko pochwałą.

Wieszamy pranie 

Czym zająć malucha, żeby spokojnie rozwiesić pranie? Z pomocą przyjdą nam klamerki do bielizny. Przypnijmy spinacze do ubrania malucha – dziecko będzie miało nie lada frajdę starając się je odpiąć. Dobrym pomysłem jest również rozwieszenie sznurka pomiędzy dwoma krzesłami na takiej wysokości, do której maluch bez problemu będzie mógł sięgnąć. Poprośmy dziecko, żeby przypięło klamerkami do sznurka swoje ulubione maskotki. Dla malucha będzie to nie tylko atrakcyjne wyzwanie, ale także cenne ćwiczenie na koordynację wzrokowo-ruchową. 

Idziemy razem do pracy

Kartka, długopis, pieczątka, stara, nieużywana klawiatura... Posiadane przez nas sprzęty biurowe to nie lada gratka dla malucha. Pozwólmy dziecku z nich skorzystać, gdy planujemy spędzić popołudnie, nadrabiając zaległości z pracy w domu. Możemy złożyć u naszej pociechy specjalne zamówienie – na przykład na laurkę dla babci lub zaproszenie na bal. 

Zabawa w przesypywanie

Problem "czym zająć malucha" zniknie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki również wtedy, gdy na kocu na środku salonu rozrzucimy kilka plastikowych pojemników i tacek oraz zaopatrzymy naszą pociechę w materiały do przesypywania. Mogą to być klocki, zebrane w parku kasztany lub – jeśli nie boimy się większego bałaganu – ziarna fasoli i grochu. 

Podróż do magicznej krainy 

Z  dwóch krzeseł, koca i kilku poduszek wyczarujmy domek dla malucha i jego skarbów: ulubionych zabawek, książeczek i maskotek. Zapewnijmy naszą pociechę, że w swojej magicznej krainie może robić wszystko, na co ma ochotę. To powinno wystarczyć, aby zabawa stała się dla malucha na tyle atrakcyjna, że nie zauważy naszej nieobecności.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl