Wersje językowe

Bezpieczne zabawki czyli jakie? Poznaj najbardziej pożądane cechy

0

Bezpieczne zabawki - ważne oznaczenia, certyfikaty i pożądane cechy

Wszystkie bezpieczne zabawki – niezależnie od tego, czy wykonane zostały z pluszu, drewna czy plastiku – mają wspólne cechy. Stworzone zostały z szacunkiem dla dzieci i spełniają wszelkie wymagane normy. Jak możemy je rozpoznać? Zwróćmy uwagę na kilka szczegółów.

Po czym rozpoznać bezpieczne zabawki?

Bezpieczne zabawki przede wszystkim powinny być w jak największym stopniu dopasowane do wieku oraz możliwości rozwojowych maluchów. W pierwszej kolejności sprawdźmy więc, dla jakiej grupy wiekowej przeznaczona jest wybrana przez nas zabawka. Pamiętajmy,  że jeśli jest to konieczne dla bezpiecznego użytkowania zabawki, producent musi zamieścić informację o minimalnym lub maksymalnym wieku dziecka, które może danej zabawki używać. 

Także wtedy, gdy zabawka może być niebezpieczna dla malucha poniżej 36. miesiąca życia, producent ma obowiązek zamieścić ostrzeżenie w formie informacji "Nie nadaje się dla dzieci w wieku poniżej 36 miesięcy”  lub odpowiedniego znaku graficznego. Takim oznaczeniem bez dwóch zdań opatrzone powinny zostać zabawki zawierające małe części i ostre zakończenia. Na niektórych zabawkach znaleźć możemy ponadto informację, że przeznaczone są one wyłącznie do użytku pod bezpośrednim nadzorem osoby dorosłej oraz powinny być przechowywane w miejscu niedostępnym dla dzieci. 

Bezpieczne zabawki oznaczone certyfikatami

Kolejnym, ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę poszukując bezpiecznej zabawki dla dzieci, jest oczywiście skład materiału, z którego dany przedmiot został wykonany. Bezpieczne zabawki nie mogą zawiera żadnych substancji, które mogłyby mieć niekorzystny wpływ na zdrowia malucha. Sprawdźmy więc, czy wybrana przez nas zabawka posiada obowiązkowy dla wszystkich wprowadzanych do obrotu zabawek certyfikat CE, potwierdzający, że wykonana została zgodnie z obowiązującymi normami europejskimi. Symbol ten powinien zostać umieszczony przez producenta w widocznym miejscu i mieć co najmniej 5 mm wysokości. Wszystkie zabawki sprzedawane w Unii Europejskiej muszą zawierać ponadto oznaczenie EN 71, które świadczy o spełnieniu przez nie europejskich wymogów bezpieczeństwa.

Bezpieczne zabawki z dodatkową rekomendacją

Kolejnymi oznaczeniami gwarantującymi, iż dana zabawka powstała z substancji całkowicie bezpiecznych dla malucha, będzie również Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka oraz Państwowego Zakładu Higieny lub znak TÜV – certyfikat wydawany przez niezależne laboratoria i organizacje. Na zabawkach materiałowych, na przykład maskotkach, mile widziany będzie ponadto certyfikat Öko-Tex Standard 100. Potwierdza on, że materiał z którego zabawka została wykonana nie zawiera szkodliwych związków chemicznych i nie posiada składników rakotwórczych, alergizujących oraz barwników azotowych. Kupując zabawki zapachowe, na przykład książeczki, mazaki lub pachnące klocki, zwróćmy uwagę na to, czy nie posiadają one ostrzeżenia o zawartości substancji mogących powodować alergię. 

Bezpieczne zabawki pod lupą konsumenta

Jeśli zauważymy, że zakupiona przez nas zabawka stwarza zagrożenie dla malucha i nie spełnia wymaganych norm bezpieczeństwa, poinformujmy o tym Inspekcję Handlową lub Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Pamiętajmy, że na każdej zabawce powinien znajdować się numer partii, serii, modelu lub inna informacja umożliwiająca jej identyfikację. W wyjątkowych przypadkach dane te mogą być zamieszczone nie na zabawce, a na opakowaniu lub załączonym do zabawki dokumencie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl